2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00022
Pályázat címe:
A presubicularis GABAerg neuronok szerepe a fej-irány jelek stabilizálásában és átprogramozásában (FLAG)
Projektazonosító:
2019-2.1.7-ERA-NET-2021-00022
Pályázati felhívás:
ERA-NET COFUND és EJP COFUND programok közös nemzetközi pályázati felhívásaiban sikeresen szereplő magyar szervezetek támogatására (2019-2.1.7-ERA-NET)
A projekt időtartama:
2023.02.01-2026.01.31.
A támogatást elnyerő szervezet: konzorcium
Résztvevők:
- Centre National de la Recherche Scientifique
- Stichting Radboud Universiteit
- National Institute of Physiological Science
- Természettudományi Kutatóközpont (Research Centre for Natural Sciences)
A projekt támogatási intenzitása: 100%
A projekt támogatása: 53 489 700,- Ft
Tartalmi összefoglaló:
A fej-irány (FI) idegsejtek az agy iránytűi, a külső világot képezik le a belső világunk számára. A FI jel az agyban keletkezik, és a halló és egyensúlyozó rendszerből jövő információk, valamint a környezet jól látható jelei vezérlik. Az, hogy az agy mikrohálózatai hogyan stabilizálják, illetve elmozdulást követően hogyan változtatják meg a FI jeleket, mind a mai napig nem ismert. Ezt a mechanizmust fogjuk feltárni abban az agyi régióban, ahol külvilágból jövő ingerek konvergálnak.
A FI agyi rendszere feltételezhetően egy folytonos attraktorként viselkedik, amelyben a FI jelet egy stabil sejtaktivitás mintázat alakítja ki. Feltárjuk a presubiculum hálózati mechanizmusait, amelyek fenntartják, valamint átprogramozzák a FI jeleket a vizuális jeleknek megfelelően. A célunk az, hogy megértsük a gátló és a diszinhibitoros neuronok szerepét ezekben a mechanizmusokban. Szeretnénk meghatározni, hogy melyek azok a szinaptikus és hálózati kölcsönhatások, amelyek részt vesznek a tereptárgyak vizuális ingereinek a frissítésében. Az eredményeket beépítjük a már meglevő hálózati modellünkbe, hogy felfedjük a kapcsolatot a neuronális aktivitás és a pontattraktor stabil állapota között. Hipotézisünk az, hogy a gátlás stabilizálja, a diszinhibíció pedig átprogramozza a FI attraktor hálózatot.
A skizofrénia is tekinthető egy attraktor jellegű betegségnek. A gátló sejtek aktivitásának felbomlását javasolták, mint lehetséges mechanizmust, amely az agykérgi aktivitás mintázatok és az észlelés szabályozásának felborulásáért felelős, amelyek e pszichiátriai megbetegedés fontos jellemzői. A munkánk során egy olyan genetikai egér modellt is fogunk használni, amellyel meg tudjuk vizsgálni, hogy a diszinhibitoros sejtek megváltozott serkentése hogyan hat az agykérgi attraktor hálózatokra. E projekt előmozdítja, hogy a jövőben felfedhessünk olyan terápiás beavatkozási pontokat, amelyek a skizofrénia egyes szimptómáinak, mint például a kognitív romlás javítását célozzák.
Projektvezető: Dr. Wittner Lucia
Honlap:
Eredmények: Előkészítés alatt
Főbb tudományos eredmények: Előkészítés alatt
Publikációk: Előkészítés alatt